proplacení stravného

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

proplacení stravného

Příspěvekod Lenka » pát 27. bře 2009 10:36:31

Řeším nyní problém s proplacením cesťáku. Vychovatelka vyslaná na třídenní školení, na pozvánce uvedeno, že ubytování 312 Kč a strava za 426 bude hrazena hotovostně na místě, cestovala s kolegyní z jiné školy. A co teď s tím ? Mám zahrnout oba doklady za ubytování a stravu do cesťáku a tím s ní budu vyřízena. Nebo stravu ji proplatit zvlášť jako součást školení na 518 a v cesťáku vypočítat krácené stravné při bezplatně poskytnuté stravě ? Děkuji za odpověď.
Lenka
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 02. bře 2009 13:14:07

Re: proplacení stravného

Příspěvekod olga nemcova » pát 27. bře 2009 11:03:40

Já se domnívám, že se v tomto případě nejednalo o bezplatně poskytnutou stravu, protože ji hradila vychovatelka v hotovosti na místě. Myslím,že by si stravu měla hradit vychovatelka z příspěvku na stravu na základě zákoníku práce dle dnů a hodin straávených na prac. cestě. Ubytování bych proplatila v plné výši na zákl. dokladu o hotovostní platbě. Ozvěte se jak řešíte tento problém v ostatních zařízeních.
olga nemcova
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát 06. bře 2009 8:42:35

Re: proplacení stravného

Příspěvekod agama » pát 27. bře 2009 11:37:21

To je individuální, K. Janoušek uvádí tři varianty, které mohou nastat:
1. Strava je nedílnou součástí ubytování (např. na pozvánce bylo uvedeno že cena za seminář je včetně ubytování a stravy) a učitelka zaplatí hotově na místě, pak bych jí to proplatila celé a krátila stravné.
2. Pokud je uhrazeno zvlášť vložné za seminář a ubytování se stravou taky, záleží, jak vypadá doklad. Většina hotelů uvádí, že ubytování je včetně snídaně. Oběd už ale není součástí ubytování (na dokladu je uveden samostatně), neměl by být proplacen, a vyplatí se nekrácené stravné.
3. Stravu si hradí zaměstnanec sám na místě a doklad je jen na ubytování - pak se vyplatí nekrácené stravné.
Ideální je varianta, kdy pošlou pozvánku, kde je uvedeno že seminář stojí tolik, k tomu je zajištěno ubytování se stravou, celkem uhraďte na účet tolik a tolik. Fakturu dám na 518 a krácené stravné + cestovné na 512.
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: proplacení stravného

Příspěvekod Eva » úte 07. dub 2009 8:34:11

5. ročníky byly na LVZ. Přišla mi faktura na ubytování samostatně a na stravování samostatně. Faktury jsem naúčtovala na 518. Na cestovním příkazu
a) mám krátit stravné a fakturu ponechat v nákladech školy?
b) mám vyplatit stravné v plné výši a fakturu za stravování si mám nechat proplatit od učitelů?
Díky za odpověď
Eva
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 03. bře 2009 10:54:49

Re: proplacení stravného

Příspěvekod agama » úte 07. dub 2009 9:11:55

Podle toho co píšete to vypadá, že strava nebyla nedílnou součástí ubytování, a podle p. Janouška by je měli zaměstnanci uhradit a dostat nekrácené stravné.
Je to dost nešťastné řešení - ty 2 faktury, já bych se ještě zkusila s tou firmou domluvit ať mi pošlou novou fakturu - jen jednu, kde to klidně mohou rozepsat na ubytování a stravování. Fakturaci za takové akce si upřesňuju vždy předem, na objednávce.
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: proplacení stravného

Příspěvekod míra » pon 20. dub 2009 6:56:35

Pokud je na faktuře přesně dáno stravné, tak si ho musí zaměstnanec zaplatit sám a já mu vyplatím stravné dle cesťáku. Pokud však faktura nebo účtenka obsahuje ubytování včetně stravného (není přesně dáno co je ubatování a co stravné) tak zaměstnanci vyplatím krácené stravné. Takhle jsem to pochopila já u p. Janouška. Znamená to, že teď konktrétně pí učitelka jela na školení na 3 dny a přišla faktura, kde bylo: konferenční poplatek 990,- Kč, stravné 325,- Kč a ubytování si zaplatí každý účastník sám na místě. Takže já jsem uhradila celou fakturu s tím, že když si pí uč. přinesla cesťák, ona mi zaplatila 325,- stravné dle faktury (+, - 512) a já jí uhradila stravné dle cesťáku v plné výši a ubytování dle pokladního dokladu.
míra
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 04. bře 2009 9:09:15

Re: proplacení stravného

Příspěvekod gytty » stř 10. čer 2009 8:15:53

Dobrý den,

Fakturou jsme hradili ubytovaní a stravu za 1 učitele, za 2 učitele jsme nehradili nic. Na faktuře je ubytování a strava dohromady. Podle mě, mají učitelé nárok na nezkrácené stravné. Jaký je váš názor? A kam účtujete položku z faktury ubytování a strava za učitele? Děkuji moc za vaše názory.
gytty
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 03. bře 2009 8:47:21

Re: proplacení stravného

Příspěvekod refi » stř 10. čer 2009 11:57:09

gytty píše:Dobrý den,

Fakturou jsme hradili ubytovaní a stravu za 1 učitele, za 2 učitele jsme nehradili nic. Na faktuře je ubytování a strava dohromady. Podle mě, mají učitelé nárok na nezkrácené stravné. Jaký je váš názor? A kam účtujete položku z faktury ubytování a strava za učitele? Děkuji moc za vaše názory.


pokud je na faktuře uvedeno v textu "ubytování+strava" a částka je celková, platím pouze zkrácené stravné (jako by měl plnou penzi), protože stravu měl předem zajištěnou a zaplacenou.
pokud je na faktuře uvedeno v textu "ubytování + polopenze" a částka je opět celková, platím krácené stravné dle počtu jídel (většinou snídaně, večeře).
pokud je na faktuře pouze ubytování a na stravu si donese paragon, protože ji platil hotově na místě, paragon neberu v úvahu (takže neproplácím) a platím plné stravné.
vše samozřejmě podle délky pracovní cesty v určený den.

ubytování a stravu za učitele na 512 - cestovní náhrady.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: proplacení stravného

Příspěvekod nono » stř 19. srp 2009 9:42:43

ajajaj - budu muset asi na školení o cestovních náhradách |:-(|
Chápu to dobře - kuchařka je na týdenním školení. Škola jí zaplatila ubytování, školné a stravu (tj. snídaně, oběd a večeře)
- po návratu jí zaplatím ještě dopravu (předá mi cesťák)
Ve vnitřní směrnici máme, že stravné za prac.cestu delší než 18 hodin je 150,- Kč.
To znamená, že ji mám vyplatit ještě za každý den (kdy má snídani, oběd a večeři) 112,50 Kč ?
150,- pokrátit o 25 % tj. 37,50 Kč

nebo mám vyplatit 37,50 Kč (tj. pokrátit za každé jídlo o 25%) ????

jsem z toho jelen. V minulosti jsem pracovníkům žádné stravné nevyplácela - vždyť baštu měli zajištěnou po celý den !!!!
díky za radu :gmad: :?
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: proplacení stravného

Příspěvekod mira » pon 24. srp 2009 13:24:25

Za každý den nad 18 hod se jí proplatí 37,50 (150Kč mínus 3*25% ze 150Kč), pokud by tam nebyla celý den (třeba v den odjezdu a vrátila by se do 18.hod) a dostane snídani a oběd, pak by se jí proplatila sazba platná pro prac. cestu 12 - 18 hod pokrácená o 2x 35%sazby. [:} :bye:
mira
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř 15. črc 2009 10:47:40


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků