nepokryté odpisy a účtování

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

nepokryté odpisy a účtování

Příspěvekod eva.pro » úte 31. srp 2010 12:01:56

Hned několik dotazů: Na začátku roku jsme dostali na odpisy DHM cca 70000 Kč. Od 1. 7.2010 jsme dostali budovu a další DHM, které se musí odpisovat. Celkem budeme potřebovat na odpisy navíc cca 475000 Kč, které nám tento rok už nikdo nepokryje. Jak se to prosím účtuje. Hlavně mi jde o konec roku a prý je to daňově připočitatelná položka (nepokryté účetní odpisy ) a odvádí se z toho daň. Doteď jsme žádnou daň nikdy neplatili. Předpis na tuto daň i náklad je nákladem příštího roku, t.j. roku 2011? V této oblasti mám silné mezery, proto prosím zkušenější o pomoc. |:-(|
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: nepokryté odpisy a účtování

Příspěvekod eva.pro » stř 01. zář 2010 9:57:33

To máte všichni pokryté odpisy? To se máte...
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: nepokryté odpisy a účtování

Příspěvekod Dája » stř 01. zář 2010 10:46:54

Evo.pro. Asi nemá nikdo kryté odpisy úplně, ale kdeže je konec roku :yahoo:
Vyhl. 410/2009 říká v § 66:
(8) Nezajistí-li příspěvková organizace ke dni sestavení účetní závěrky, s výjimkou mezitímní účetní závěrky, krytí investičního fondu nebo fondu reprodukce majetku finančními prostředky, sníží výsledkově o tento rozdíl investiční fond nebo fond reprodukce majetku. Účetní jednotky v příloze účetní závěrky zdůvodní, proč nebylo možno investiční fond nebo fond reprodukce majetku krýt finančními prostředky.

Dříve byl pokyn, že buď sníží 551 nebo zvýší tuším 649. Nyní jsem nic podobného nenašla ale z výše uvedené citace bych vyvodila, že prostě jak se odpisy na 416 dostaly, tak je zase vezmu, tudíž -551/-416. Nic jiného mě nanapadá.
Problém nastává v tom, kolik odepsat. Protože podle mého názoru nekrytí neznamená jen to, že mi někdo na ty odpisy nedá. Mohu je pokrýt svým kladným výsledkem hospodaření. Takže je to asi tak, že pokud nemám např. kryté odpisy ve výši 50 tis. a výsledek hospodaření je v mínusu, tak mohu odepsat odpisy jen ve výši mínusu. Protože nemůžete vytvářet zisk z odepsaných odpisů. Pokud je výsledek hospodaření v plusu, pak nemáte nekryté odpisy, protože jste je pokryla jinými šestkami. To je můj názor.
Názor jiných je pak - co jsem nedostala od zřizovatele, to odepíšu.
Předpis daně i odepsaných odpisů je v r. 2010 za rok 2010. V daních se neorientuji, ale určitě musíte podávat daňové přiznání, ať už platíte daň nebo ne. A tam je určena nějaká výše (snad 300 000,-), ze které se nemusí platit daň - si myslím O:-)
:bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: nepokryté odpisy a účtování

Příspěvekod kratochvíle » čtv 08. bře 2012 14:04:51

Dobrý den, teď je tato otázka silně aktuální. Zdaňujete někdo nepokryté odpisy? Zaúčtovala jsem dle pokynů zřizovatele (Stč.kraj) na 649 (původně jsem chtěla snížit 551, to mi neprošlo), takže nyní bych potřebovala zjistit podle jakého paragrafu tuto položku vyčlenit jako nedaňovou. Ví to někdo? Díky.
kratochvíle
 
Příspěvky: 154
Registrován: pon 22. úno 2010 23:38:31

Re: nepokryté odpisy a účtování

Příspěvekod marmart » úte 13. bře 2012 11:28:16

Otázka nekrytých odpisů se jistě už řešila v jiném tématu. Nejspíš nějakým šotkem je toto téma i v cestovních příkazech :lol: . Posílám, co jsem našla z roku 2004, kdy se toto mohlo poprvé provádět:

Nekrytý FRIM-nedaňový výnos.pdf
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků