platba soukromou platební kartou

banka, pokladna, doklady, cizí měna, software

platba soukromou platební kartou

Příspěvekod shegrey » stř 13. črc 2022 13:55:19

Dobrý den kolegyňky,
mohu se vás zeptat prosím? Mají vaši zaměstnanci povoleno používání soukromých platebních karet při drobných nákupech? A jak účtujete proplácení?
Nějak se nemůžu rozumně domluvit s mojí účetní u zřizovatele. Ohledně dotazu účtování karet na mě vybafla, že doufá, že neproplácíme soukromé platební karty.
Úplně mě rozhodila :? Nevidím v tom problém, přece je jedno jestli budu proplácet účtenku s hotovostní platbou nebo účtenku s bezhotovostní platbou.
Zvlášť v dnešní době, kdy se preferují bezhotovostní platby i v obchodě.
Děkuji za vaše reakce :)
Jana
shegrey
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř 23. lis 2011 11:12:20

Re: platba soukromou platební kartou

Příspěvekod jitumk » čtv 14. črc 2022 8:20:09

Dobrý den,
u nás se doklady hrazené soukromou platební kartou neproplácejí. Stejné pravidlo bylo nastaveno i u předchozího zaměstnavatele.
Vzhledem k tomu, že je 99% dokladů placených kartou v haléřových částkách, tak mi to přijde pro výplatu v hotovosti krkolomné. Je tu určitě i možnost proplatit na účet zaměstnance, ale to nevím jestli bych si to chtěla takto komplikovat.
Ze školení mám vysvětlení, že před každým nákupem musí být schvalovací kolečko a v rámci toho se mám se zaměstnancem dohodnout na způsobu úhrady. Pokud nemá (nebo nechce použít) svou hotovost a nelze platit např. na odloženou fakturu, tak mu musím vyplatit z pokladny zálohu. Tímto se vyloučí platba soukromou platební kartou.

Pro zajímavost přidávám informaci ze stránek KÚ JMK, odboru ekonomického:

Je možno proplatit zaměstnanci z pokladny prodejní doklad, který zaplatil svou soukromou platební kartou?
Dle našeho názoru je tento způsob zaplacení možný, je však potřeba mít tuto skutečnost ošetřenou ve vnitřní směrnici. Samozřejmostí je předchozí schválení nákupu příkazcem operace. Bylo by vhodnější, kdyby se to nestalo pravidlem, ale jednalo by se spíše o ojedinělé případy.
Účetní zápis by v tomto případě byl přes účet 333 – Jiné závazky vůči zaměstnancům: 5xx/333 a poté úhrada (výdej hotovosti zaměstnanci) 333/261.
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK


Zpět na Platební styk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků