Povinnost vydat potvrzení o zaplacení do pokladny školy

banka, pokladna, doklady, cizí měna, software

Povinnost vydat potvrzení o zaplacení do pokladny školy

Příspěvekod marlenka » čtv 26. lis 2015 8:25:24

Milé radilky, tentokrát se na vás obracím kvůli mé dceři, která pracuje jako učitelka na jiné škole. Kdykoliv jde něco zaplatit do pokladny jejich školy, pokladní jí odmítá vystavit potvrzení, případně jí ho vydá třeba až po týdnu. Pokaždé, když ho dcera žádá (a nejsou to malé částky, platí třeba doplatek k faktuře z FKSP ve výši 12 tisíc), tak prý má pokladní nepříjemné poznámky, jako jestli si myslí, že jí platbu zapře. Vůbec se mi to nelíbí, je mi jasné, že to je v rozporu s předpisy, ale potřebovala bych zjistit, ve kterém předpisu je přesně uvedena povinnost pokladní vystavit příjmový pokladní doklad. Je to stále se opakující problém, pokladní prý je příbuzná ředitele, takže trochu prekérní situace. Díky za radu.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Povinnost vydat potvrzení o zaplacení do pokladny školy

Příspěvekod prejpatamat » pát 27. lis 2015 15:01:32

§ 31 zákona o živnostenském podnikání
§16 zákona o ochraně spotřebitele
prejpatamat
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 13. bře 2010 16:11:35

Re: Povinnost vydat potvrzení o zaplacení do pokladny školy

Příspěvekod refi » pon 30. lis 2015 0:10:21

přiznám se, že naprosto žasnu nad tím, co si dovolí člověk, který pracuje s penězi ... tomu říkám lajdácký a arogantní přístup a je mi z toho zároveň i smutno. :( :-!
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Povinnost vydat potvrzení o zaplacení do pokladny školy

Příspěvekod marlenka » pon 30. lis 2015 8:01:39

Refi, já jsem žasla v době, kdy jsem nastoupila před 6 lety do funkce ekonomky na škole z podnikatelské sféry a zjistila, co všechno je možné. Od té doby mě už asi nic ve školské administrativě nepřekvapí a do své smrti nepochopím, jak je možné, že na tyto praktiky nepřišla žádná kontrola mé předchůdkyně. Mimo jiné se zde také nevydávalo žádné potvrzení o zaplacení, ale to jsem hned po svém nástupu zavedla. Jak je vidět, jsou ale stále školy, na kterých tento stav přetrvává nadále a je docela těžké se proti těmto zažitým praktikám bránit, pokud si pokladní trvá na svém a navíc je pod ochranou pana ředitele.

Děkuji Prejpatamat za odpověď, akorát si nejsem jistá, jestli dotyčná nebude argumentovat tím, že školy nespadají pod živnostenský zákon (jejich škola neprovozuje vedlejší činnost, přestože je docela velká). Uvidíme.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Povinnost vydat potvrzení o zaplacení do pokladny školy

Příspěvekod refi » pon 30. lis 2015 8:33:00

marlenko, já naopak mám se školami, se kterými jsem ve styku hlavně dobré zkušenosti, jsou to pečlivé pokladní a účetní, takže naštěstí to není až tak špatné plošně ve školství. v tomto případě, kdy se nevydává potvrzení o převzetí peněz vidím také chybu těch, co peníze do pokladny vkládají. kdyby tlak z jejich strany byl důrazný, pokladní by si to nemohla dovolit, protože předpokládám, že je to tam běžná praxe a netýká se jen vaší dcery. jestli někomu dám do ruky 12 tisíc a on mi je nechce potvrdit, tak mám přece pořád další možnosti - peníze do pokladny nevložit nebo je poslat na účet školy nebo zajít za nadřízeným (předem na to upozornit pokladní) nebo se obrátit na odbory ... pořád v tomto případě nevidím pokladní jako toho, kdo má v ruce trumfy a ostatní nesmí ani ceknout a to bez ohledu na spřízněnost pokladní s vedením. takže to nevidím v tom, jestli vaše dcera vysype z rukávu číslo legislativy, ale v tom, že bez ohledu na znalost zákonů je jasná praxe = dám ti peníze, ty mi to písemně potvrď a přes to vlak nejede. ale to vy asi víte, tak zkuste možná trochu zatlačit na dceru, ať se domáhá svých práv, má na to nárok.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Povinnost vydat potvrzení o zaplacení do pokladny školy

Příspěvekod marlenka » čtv 03. pro 2015 9:49:37

Refi, máte stoprocentní pravdu. Učitelé jsou jako berani, vůbec jim nedochází, že by mohli přijít o peníze. Dcera říká, že je jediná, která potvrzení požaduje, nikdo jiný v tom problém nevidí. Bohužel. Vyskakovat si moc nemůže, má pracovní poměr na dobu určitou, tak nechce dělat dusno. Věřte mi, z jejího pohledu to není tak jednoduché, i když je mi samozřejmě jasné, že je v právu. Problém je v tom, že jejich pokladní tvrdí, že vydávat potvrzení není povinna a že ji dcera jen tímto požadavkem zdržuje od důležitější práce, zatímco ostatní žádnou stvrzenku nepožadují. :x
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Povinnost vydat potvrzení o zaplacení do pokladny školy

Příspěvekod witty » čtv 03. pro 2015 11:20:29

Já bych si nějaké potvrzení napsala sama a pokladní by ho "jen" podepsala - to by snad paní důležitá mohla zvládnout za pár vteřin. Dalo by se argumentovat i tím, že to mám pro kontrolu ze strany těch, od kterých jsem peníze vybrala (rodiče, kolegové).
U nás na škole píše pokladní příjmový doklad a kopii dává tomu, kdo peníze přinesl. Žádný problém.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj


Zpět na Platební styk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků